“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lafız olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “işlev” yahut “iş” mealına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet mesleklerinde kullanılırdı.

Vasat Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak bâtınin kullanılmaya mebdelandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli mesleklerle mesul olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut mezun bir konumda bulunan rastgele bir kişoflaz tanımlamak bâtınin kullanılmaya mebdelandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi çoklukla hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda bulunan kişsonra yahut kurumları tanımlamak bâtınin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, lafız resmi yahut mezun bir konumda bulunan rastgele bir kişoflaz tanımlamak bâtınin kullanılmaya mebdelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir