Hava durumu ölçümleri, ekseri meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve veçheü, rutubet oranı, hava basıncı, evetğış rakamı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek için kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseri manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle mimarilır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseri radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak sıcaklık, rutubet ve rüzgar hızı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve muayyen aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz hovardadır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğalışverişikliği çaldatmaışmaları kadar biriyi alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, saf facia ikazları ve öbür meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar mevzularla ilgilenen bir ilim dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biriyi ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları yahut çmerhale bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve öbür kaynaklara erişim sağlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve öbür meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Cihan Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler bünyeu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine eylemek, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını bulmak ve iklim bileğalışverişikliği ile alakadar tetkikatı özendirme eylemek kadar görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir