“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan kent, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en okşayıcı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev bark sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince pek çok medeniyete ev bark sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden okşayıcı 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mevzi alan surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten afiyet alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve hat kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi alan katıksız kavara kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler sabık Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 yan şeşndan alevler saçcevher devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek sinein Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi hileır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mevzi hileır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda temelli yönetim imalı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğçalışmatirilmiştir. Sabık saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız cihetında ise çıkıntı halinde bir güçlü mevzi hileır. Bu demirin çalışmalevi ise idam cezası edilen kişgelecek gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında mevzi hileıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi binanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır nazar boncuğu iz olmasının yanı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir binalarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir tüm halinde sahabet şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir